Skip Navigation
 

KOPUŁA ASTRONOMICZNA


plik do pobrania - OFERTA OBSERWATORIÓW FIRMY '' UNIWERSAŁ''


Obserwatorium w ZelowiePaździernik 2010 r. w naszej firmie został uwieńczony montażem kolejnej już w tym roku pięciometrowej kopuły. Tym razem została ona zainstalowana w Zelowie, na dachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Obserwatorium powstaje przy okazji modernizacji gmachu szkoły. Inwestycja w dużej części finansowana jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Oddanie całego obiektu do użytku planowane jest jeszcze w 2011 r.
Obserwatorium w Połańcu17 września 2010 r. - montaż kopuły o średnicy 3.2m na budynku Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi przy ul Żapniowskiej w Połańcu.
Obserwatorium w Strzelnie9 września 2010 r. - montaż kopuły o średnicy 2.2m na budynku Zespołu Szkół Licealnych im. I Armii Wojska Polskiego, przy ul. Gimnazjalnej w Strzelnie.
Obserwatorium w PińczowieW dniach 29 - 30 lipca 2010 r.przeprowadziliśmy prace wykończeniowe przy kopule obserwatorium na sali gimnastycznej przy ul. Szkolnej w Pińczowe. Pod kopułą o średnicy 3.2m wkrótce zainstalowany także zostanie teleskop 10" MEADE z filtrem słonecznym Coronado oraz kamera CCD. Uroczyste otwarcie obiektu odbędzie się na początku roku szkolnego. Inwestycja realizowana jest przy dofinansowaniu unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.
Obserwatorium w Tuchowie9 lipca 2010 r. - montaż kopuły obserwatorium na dachu I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tuchowie.
Obserwatorium w Jaśle1 lipca 2010 r. na dachu I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle zamontowaliśmy kopułę o średnicy 5.2m. Jest ona częścią budowanego tam z wielkim rozmachem obserwatorium astronomicznego. Na czwartym piętrze budynku szkoły powstają również trzy sale wykładowe, dwie informatyczne, zaplecze dla obserwatorium astronomicznego i multimedialna sala konferencyjna. Pod kopułą zostanie zainstalowany teleskop który, wraz z bogatym zestawem wyposażenia dodatkowego Szkoła zakupi ze środków pochodzących z polsko-słowackiego programu „Karpackie niebo”. Planowane są również pełna automatyzaja, funkcja zdalnego sterowania pracą obserwatorium oraz możliwośc podglądu obserwacji w sieci. Zakończenie prac planowanych jest do końca sierpnia, tak więc jeżeli prace postępować będą zgodnie z planem, już od 1 września młodzież będzie mogła korzystać z obserwatorium.
Obserwatorium w KoszęcinieW położonym nieopodal Lublińca (woj.. śląskie) w ramach remontu poddasza Domu Kultury im. Roździeńskiego powstaje obserwatorium astronomiczne. Kopuła o średnicy 3.2m naszej produkcji zastąpiła blaszaną konstrukcje sprzed wielu lat. Powstanie obserwatorium jest przykładem skutecznego wykorzystania pieniędzy pozyskiwanych z projektów unijnych i własnych źródeł. Obiekty tego typu stają się bardzo dobrym przykładem inwestowania w edukację naszej młodzieży. Koszęcin pokazuje, jak z takim projektem trafić nie tylko do zamkniętej dość grupy młodzieży szkolnej, ale jak stać się otwartym na wszelkie inicjatywy i zainteresowanie.
Obserwatorium w BydgoszczySwoje wyjątkowe obserwatorium posiada już I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Zostało zainstalowane w nietypowy sposób, jako wolnostojąca konstrukcja z kopułą 2.2m Ponieważ konserwator zabytków nie wydał zgody na przebudowę dachu historycznego budynku, dlatego cała konstrukcja nośna schowana została pod dachem, natomiast kopuła umieszczona jest na czterech profilach wystających nad dach. Pod kopułą zamontowany jest teleskop MEADE 14" z filtrem H-alfa do obserwacji Słońca. Ze względu na specyfikę posadowienia oraz utrudniony dostęp, obserwatorium będzie sterowane zdalnie, zaś obraz z kamer przekazywany będzie do sieci. Obecnie trwają ostatnie prace związane z uruchomieniem aby zaraz po wakacjach młodzież mogła zacząć korzystać z obserwatorium.
Obserwatorium w ŻywcuPo raz pierwszy w historii zdarzyło się abyśmy mieli okazję zamontować dwa obserwatoria w jednym mieście. Cieszy nas niezmiernie że miastem tym jest nasz rodzinny Żywiec. Tym razem obserwatorium zostało zamówione przez Gimnazjum Nr 1 przy ulicy Dworcowej. W planach budowy nowej hali sportowej przewidziano także miejsce dla obserwatorium astronomicznego z kopułą 3.2m.

Montaż miał miejsce 6 sierpnia 2009 r. Przy wyjątkowo niesprzyjającej pogodzie w godzinach południowych, kopuła została wyniesiona na wysokość trzeciego piętra przez dźwig. Okoliczności montażu były wyjątkowe gdyż po raz pierwszy kopuła miała znaleźć się na swoim miejscu jeszcze przed ukończeniem obiektu.

Prace wykończenie wewnątrz obserwatorium zostały zakończone w marcu 2010 r. i od tego czasu obserwatorium działa pełną parą. W dzień uczniowie mogą podziwiać zjawiska na Słońcu za pomocą teleskopu Coronado. W pogodne wieczory przy okazji obserwacji kręcony jest materiał filmowy, zaś następnego dnia uczniowe mogą oglądać rezultaty na ekranie zamontowanym na korytarzu szkolnym.
Prezentacja obserwatorium w Galerii SOLARIS w OpoluOd połowy maja 2009 r. w Solaris Center w Opolu działa dostępne dla klientów obserwatorium astronomiczne. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, zrealizowane na zlecenie krakowskiej Agencji Reklamowej KUC. Projekt zakłada istnienie w pełni ogólnodostępnego, bezobsługowego obserwatorium astronomicznego. Głównym obiektem obserwacji jest Słońce, jednak także wieczorem można spojrzeć na Księżyc czy inne obiekty nocnego nieba. Dzięki zautomatyzowaniu większości funkcji obserwatorium jest proste w obsłudze i umożliwia korzystanie z urządzeń nawet zupełnie początkującemu użytkownikowi.

Urządzenia obserwatorium zostały umieszczone na dachu Solaris Center. Widoczna nawet z zewnątrz kopuła naszej produkcji o średnicy 3.2m chroni je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Pod kopułą zainstalowano zaprojektowany specjalnie na potrzeby projektu zestaw optyczny, składający się z dwóch refraktorów. Pierwszy z nich, krótkoogniskowy z filtrem Coronado H-alfa i kamerą, służy do przekazywania na żywo obrazów Słońca, naprzemiennie: protuberancji i granulacji powierzchni. Drugi wykorzystywany jest do obserwacji w pełnym zakresie światła widzialnego, dzięki czemu przy pomocy specjalnego filtru mylarowego możliwa jest obserwacja plam słonecznych w ciągu dnia, a także po dezaktywowaniu go prowadzenie obserwacji nocnych. Obecnie możliwe są jedynie obserwacje Księżyca, lecz wkrótce dodawane będą kolejne obiekty. Teleskopy prowadzone są przez montaż paralaktyczny Celestron CG5 GT z 16 kanałowym odbiornikiem GPS, który zapewnia wysoką precyzje śledzenia oraz pozycjonowania obiektów. więcej...


Wybrane wcześniejsze obserwatoria:Mełgiew - Gminne Centrum Kultury, Edukacji i Sportu

Lubomir - odbudowa Obserwatorium

Krasnystaw - Zespół Szkół Nr 1

Żywiec - Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika

Szczecinek - ul. Kościuszki

Gawłów/k Bochni - Dom Ludowy

Lesko - Liceum Ogólnokształcące

Rybnik - II Liceum Ogólnokształcące im. A.F. Modrzewskiego

Odolanów - Park św. Marcina

Frombork - Obserwatorium im M. Kopernika

Zielona Góra - Wieża Braniborska

Jankowice - Gimnazjum Nr 1

Dąbrowa Górnicza - Zespół Szkół nr 1

Załęcze Wielkie - Ośrodek Harcerski

Cieszyn - Gimnazjum nr 1


ponadto mam na swoim koncie także wielu klientów prywatnych w kraju i za granicą.