Skip Navigation
 

kopuły astronomiczne


Nasza firma jest na polskim rynku producentem kopuł i kompletnych obserwatoriów astronomicznych. W swojej ofercie mamy kopuły dla indywidualnych miłośników astronomii jak też instytucji w pełni profesjonalnie zajmującymi się obserwacjami nieba.plik do pobrania - OFERTA OBSERWATORIÓW FIRMY '' UNIWERSAŁ''

Po co mi kopuła? - ktoś zapyta.
W przypadku, szczególnie dużych teleskopów posiadanie kopuły jest czymś oczywistym. Taka kopuła chroni teleskop przed czynnikami zewnętrznymi: kurzem, wilgocią itd. zapewniając jednocześnie, po otwarciu. Dostęp do każdego wycinaka nieba. Jednakże z tych samych względów uzasadnione jest również posiadanie kopuły dla mniejszych teleskopów. Owszem, mniejszy teleskop można po zakończeniu obserwacji zabrać do domu. Jednak to nie jest najlepsze wyjście. Zamknięty pod kopułą teleskop zawsze jest gotowy do obserwacji, nie potrzebuje czasu żeby dostosował swoje temperaturę do temperatury otoczenia. Jednocześnie nie zajmuje miejsca w domu i jest bezpieczny.


Przy sterowaniu komputerowym potrzeba jest synchronizacja kopuły z teleskopem aby tam gdzie celuje teleskop celowała szczelina obserwatorium - Nasza firma dysponuje oprogramowaniem które pozwala na pracę z różnymi montażami z którymi nasza kopułą się synchronizuje m.in wszystkie Celestrony ,wszystkie Sky-Watcher'y , wszystkie Meade'y , wszystkie ASA , wszystkie Vixeny itp.